En dags skredkurs alpint, etter Norsk Fjellsportforums standard.
Formålet med kurset er å gi deltakerne økt bevissthet rundt skredfare og hvordan forholde seg til skredfarlig terreng. Kurset skal gi deltakerne et innblikk i under hvilke forhold, hvor og hvordan det løsner skred. Hovedformålet med kurset vil knytte seg mot gjenkjenning av skredterreng, gjenkjenning av åpenbar skredfare og en introduksjon til ferdselsrutiner i skredterreng. Kurset gir videre en innføring i grunnleggende kameratredning med bruk av sender/mottaker.
Målgruppen for dette kurset er brukere av vinterfjellet som allerede ferdes i skredterreng; primært off-piste kjørere i og i nærheten av skianlegg.
Det er svært begrenset hva man kan lære om ferdsel i skredterreng på en dag. Bevisstgjøring om skredfare er det sentrale i dette kurs; for å lære praktiske ferdigheter oppfordrer vi til å ta et tredagers kurs.
Det kreves ingen forkunnskaper om skred, men deltakelse forutsetter grunnleggende alpine skiferdigheter.
Utstyrskrav:
* anbefales, men ikke påkrevet.
Anbefalt litteratur:
Kursholder:
Kristoffer Oloffson og Eirik Vevelstad
Foto: Anne Aschehoug Loftu