Søk i hytter i hele Norge

Vis avansert søk

Senger
Ubetjent: 12
Kontaktinformasjon
Kontakt Bodø og Omegns Turistforening for mer informasjon om hytta.
Tilbake | Skriv ut | Tips en venn

Ubetjent turistforeningshytte Tverrbrennstua (555 moh.)

Vis i kart

Hytta på Beiarfjellet

Tverrbrennstua ligger på Beiarfjellet og er et utmerket utgangspunkt for kortere og lengre turer i nærområdet, eller inn på Saltfjellet. Den er ei av de nyere hyttene til Bodø og Omegns Turistforening, bygd i 1988, og den ligger i Gåsvatnan landskapsvernområde.

Fordi hytta ligger så nær vei er den et fint turmål for barnefamilier. Her kan familiene ligge i ro to eller flere netter, og de kan f.eks. ta småturer i nærområdet.

En slik tur kan være opp på slake St. Olav, som ligger like øst for hytta.  Der er det gruveskjerp fra gamle dager og en fantastisk utsikt. Om sommeren byr Beiarfjellet på et stort antall fiskevatn der ørreten kan fristes med spinner eller mark. Terrenget er lettgått både for store og små.  Multebær er det som regel mer enn nok av på myrene omkring.

Hytta har to soverom med fire senger i hvert og et romslig oppholdsrom med to senger. Her finner du litteratur og spill som kan samle hele familien til felles aktivitet. Det er vanskelig å regulere hundehold i hytta, så vær vennlig å vise hensyn!.

For langtur-gåerne ligger Tverrbrennstua passende til for overnatting mellom Lurfjellhytta og Bjellåvasstua, selv om begge strekningene er noe langdryge; henholdsvis 17 og 20 km. På tur sørover er det ved Øver-Oksvatnet to stikryss med 1 km mellom. I det første på tur sørover, kan du ta til høyre og gå ned til Ramsgjel i Beiarn og veiforbindelse. I det neste, ved sørenden av Øver-Oksvatnet, kan du ta til venstre mot Jarbrudalen og Rusånes ved E6. På turen passerer du først like sør for fjellgården Jarbrufjell som i dag bl.a. anvendes som leirskole, lengre nede Jordbruhytta, se egen omtale.

Vinterstid er skiterrenget i området rundt Tverrbrennstua av det aller beste, med turmuligheter tilpasset alle typer skiferdigheter og kondisjon. Snørike vintrer gir de beste forholdene for skigåing i et område som kan være værhardt. Ulempen er at mye snø også kan resultere i mye måking for å komme inn på Tverrbrennstua.

 

Fakta

 

Eier:                BOT

Kommune:       Bodø

Kartblad:        2029 II Misvær, Saltfjellkartet eller Turistkart Beiarn.

UTM-ref.:        33WVQ 977314

Høyde:            555 m

Antall hytter:   Hovedhytte (1988)

Sengeplasser: 12

Belysning:       Solcellestrøm

Oppvarming:   Vedfyring

Koking:           Gass

Drikkevann:    Bekk/snøsmelting

Parkering:       Parkeringsplass ved RV 813 like øst for tunnelen.

 


Adkomst

De fleste kommer til Tverrbrennstua fra riksvei 813 over Beiarfjellet. Dit du kommer med  buss eller egen bil. Det ta ca 1/2 time fra veien langs rute sal38, nærmere 2 kilometer sørøstover, til hytta som ligger like ved Tverrbrennvatnet. 


Åpningstider og betjeningsgrad

Fra Til Betjeningsgrad Nøkkeltype Kommentar
Åpen hele året Ubetjent DNT-nøkkel

Ruter tilknyttet hytta

Sommer - Vinter
Det er ingen vinterruter tilknyttet denne hytta.

Turforslag

Sommer - Vinter
Det er ingen vinterturforslag tilknyttet denne hytta.

Værvarsel for Tverrbrennstua

Flere varsler fra yr.no: Time for time (meteogram) - Oversikt - Neste helg

Tirsdag 9. februar

Sol/klarvær -11° Svak vind, 2,9 m/s fra sør
Sol/klarvær. Svak vind, 2,9 m/s fra sør.

Onsdag 10. februar

Snø -7° Liten kuling, 11,6 m/s fra sør-sørvest
Snø. Liten kuling, 11,6 m/s fra sør-sørvest. 1.7 mm nedbør.

Torsdag 11. februar

Sol/klarvær -6° Svak vind, 2,7 m/s fra sør-sørvest
Sol/klarvær. Svak vind, 2,7 m/s fra sør-sørvest.

Fredag 12. februar

Snø -6° Lett bris, 3,5 m/s fra sør-sørvest
Snø. Lett bris, 3,5 m/s fra sør-sørvest. 0.9 mm nedbør.

Lørdag 13. februar

Snø -3° Svak vind, 2,8 m/s fra vest-sørvest
Snø. Svak vind, 2,8 m/s fra vest-sørvest. 1.1 mm nedbør.

Søndag 14. februar

Snø -6° Svak vind, 2,8 m/s fra vest-sørvest
Snø. Svak vind, 2,8 m/s fra vest-sørvest. 1.3 mm nedbør.

Mandag 15. februar

Delvis skyet -10° Lett bris, 3,4 m/s fra sør-sørøst
Delvis skyet. Lett bris, 3,4 m/s fra sør-sørøst.

Tirsdag 16. februar

Skyet -13° Lett bris, 3,8 m/s fra sørøst
Skyet. Lett bris, 3,8 m/s fra sørøst.

Onsdag 17. februar

Skyet -14° Lett bris, 3,6 m/s fra sør-sørøst
Skyet. Lett bris, 3,6 m/s fra sør-sørøst.


Relaterte artikler

Kristins ti beste turtips (25.06.2009)

Bilder



Gi oss din tilbakemelding

Er det feil/mangler i informasjonen over, eller har du forslag til hvordan vi kan gjøre våre nettsider bedre? Send tilbakemelding.